Rozmanité náměty k diskuzi
Koupě
Pokud jste se rozhodli pořídit si krajtu královskou jako domácího mazlíčka, nekupujte impulzivně prvního hada, kterého uvidíte. Měli by jste si nejprve zjistit podmínky předchozího chovu této krajty a uvedené podmínky ji zajistit.
Můžete si krajtu pořídit mnoha způsoby, nejlépe v obchodě s domácími mazlíčky nebo od speciálního prodejce terarijních zvířat. V každém případě však nechejte krajty vyšetřit u odborníka (v originálním textu je uvedena herpetologická společnost), což by mělo být zárukou zjištění skutečného stavu našeho zvířete. Ti, kdo jsou dobře informováni od chovatelů krajt královských, mohou bez větších problémů nakoupit cenově dostupná zvířata, která se pak dobře zadaptují na další život v zajetí.
Cena může být to první, na co se díváte, když chodíte po obchodech. Buďte opatrní, právě v obchodech mohou být zvířata špinavá, stresovaná a nezdravá. Naštěstí však existují obchodníci, kteří se opravdu starají o dodržování moderní hygieny v souladu s platnou legislativou týkající se chovu zvířat. Mnoho prodavačů jsou skuteční profesionálové a nadšenci, kteří se snaží dodržovat optimální podmínky a jsou pyšní na prezentování zvířat v účelných, čistých a atraktivních nádržích. Prodavači by také měli znát odpovědi na Vaše otázky, které jim položíte v souvislosti s chovem krajt.
Před nákupem Vaší krajty by jste měli zjistit, zda je zdravá. Ujistěte se, že nemá žádné vnější parazity jako klíšťata nebo roztoče nebo že tito nejsou nikde v teráriu, ve kterém je had přechováván. Ujistěte se, že má čisté, hladké a ostražité oči, vypjatou a nepropadlou kůži a nevypadá vyčerpaně nebo letargicky. Podívejte se na znaky zánětu okolo tlamy nebo výtoku, což může naznačovat hnilobu tlamy. Když hada nedržíte, všimněte si, jak kmitá jazykem, jak se pohybuje a jak se nechá lehce vydráždit k možnému boji (tito jedinci mohou být později ve společném teráriu agresivní). Ujistěte se, že had nemá genetické vady jako pokřivení páteře, deformované oči nebo anomálie kůže. Některé defekty se mohou časem zhoršovat.
Budete samozřejmě potřebovat vzít hada do ruky při kontrole jeho zdravotního stavu. Jestliže nejste dosud zvyklí držet hada v rukách, je nejlepší vzít si s sebou někoho, kdo Vám pomůže. Prodavač Vám možná ukáže, jak s hadem manipulovat, ale je lepší, když nebudete jako laici nakupovat sami.
Další věcí, kterou musíte udělat když si pořizujete novou krajtu, je zjistit, zda žere a jaká strava je mu předkládána. Může se pař. Živit holaty myší, protože dospělé myši dobře nejí. Je důležité, aby jste věděli tyto skutečnosti a mohli se jim přizpůsobit při krmení svého zvířete.
Transport Vaší krajty
Nejlepší metodou přenášení hadů, která je nejčastěji používána po dobu několika let, je uložení hada samostatně do plátěného pytlíku. Had se cítí bezpečně v suchých záhybech pytlíku a přes látku nemá problémy s dýcháním. Speciálně vyrobené pytlíky ze silné bavlny nebo lněné jsou ideální, ale zcela postačuje povlečení na polštář.
Praví chovatelé budou mít doma velký výběr pytlíků různých velikostí. Vždy mějte nachystán malý pytlík pro novorozené hady. Nikdy nepokládejte pytlík s hadem na nábytek jako židle nebo stůl, ze kterého by had mohl díky svému pohybu v pytlíku spadnout a ublížit si. Větší množství hadů může být přepravováno v dřevěné bedně, skleněných nádobách nebo transportních boxech. Jestliže mají být hadi přepravováni v krabici v chladném počasí, měla by být krabice vystlána izolačním materiálem. Vždy je třeba si vybrat nejrychlejší přímou cestu k cíli své cesty.
Před zakoupením nového hada je nejlepší udělat si plán takové cesty. Dobrý chov Vám zaručí nejen kontrola hada před zakoupením, ale i zajištění pohodlné cesty domů. Jestliže cestujete autem na krátkou vzdálenost v parném počasí, je vhodné položit hada v krabici na zem auta. Na delší nebo chladnější cestu by jste měli mít tepelně izolovanou krabici.
Pokud posíláte hada poštou nebo jiným způsobem veřejné dopravy, ujistěte se, že každý pytlík je zvlášť oštítkován, že přepravní krabice je správně odizolována a označena správným jménem, adresou a telefonním číslem příjemce včetně informace o tom, že krabice se nesmí dostat do chladného prostředí.
Karanténa
Zdrojem epidemie choroby mezi Vašimi zvířaty může být nově zakoupený had, pokud nebudete opatrní (i přes důkladnou prohlídku při koupi je jednoduché přehlédnout některou ze skutečností, která může být příčinou onemocnění a v době koupě není tento fakt patrný). Je proto důležité, aby byla nově zakoupená zvířata umístěna do karantény před tím, než je dáte mezi hady, které máte delší dobu.
Všichni nově pořízení hadi by měli být umístěni v karanténní nádrži s minimálním zařízením (vodní nádrž, úkryt a absorpční papír jako substrát) a tam by měli strávit alespoň 28 dní. Karanténní nádrž by měla být v úplně jiné místnosti, než chováte ostatní zvířata a zároveň by měla být na takovém místě, kde by ji bylo možno udržovat v naprosté čistotě. Ujistěte se, že netransportujete případné bakterie z nového hada do existujícího chovu. Případnému transportu bakterií zabráníte tím způsobem, že si vždy pečlivě umyjete ruce mezi uchopením nového a ostatních hadů. Jestliže se neprojevily v průběhu karantény žádné příznaky onemocnění, můžete si být skoro jisti, že je had zdravý a přemístit jej do normálního terária. Pokud objevíte cokoliv neobvyklého nebo si nebudete úplně jisti, zajděte raději k veterináři nebo se zeptejte zkušenějších chovatelů dříve, než dáte hada z karantény do normálního terária.
Manipulace a ochočení
Je důležité brát Vašeho hada často do rukou a pomalu jej ochočovat, toto ochočení v něm utvrzovat a po celou dobu jej mít pod dozorem. Ačkoli krajty královské jsou velmi kladná zvířata a nekoušou, neberou-li se do rukou, budou častěji vykazovat tzv. „ball trick“ (stočení se do koule) a zůstanou relativně bez zájmu. Mladé krajty královské berte obvykle jednou rukou uprostřed těla a nechejte si je zaplést mezi prsty. Mladé hady, čím mladší tím lépe, je snadné si ochočit a obvykle zůstanou zcela klidné ve Vaší dlani, kdy po dlouhé hodiny se budou plazit mezi prsty a očichávat je jazykem. Toto ochutnávání jazykem není předehrou pro žraní, ale pravděpodobně pouze příkladem hadího ujištění, že jsou v obvyklém prostředí. Větší krajty královské by měly být zvedány jemně ale pevně oběma rukama spíše v první třetině a druhé třetině jejich těla, mohou se obtočit okolo paže a pokoušejí se odplazit pryč.
Krajty zůstanou ochočeny tak dlouho, dokud budou často brávány do rukou. Zdá se, že jim dělá potěšení braní do rukou, možná je to teplem lidského těla, které mají rády. Ať je to jakkoliv, mnoho chovatelů utužuje přátelský vztah se svými krajtami, který je většinou dobrý pro všechny zúčastněné.